Зміст

Печія та рефлюкс

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) — найбільш поширене шлунково-кишкове захворювання, яке вражає від 20 до 30 % людей, що проживають у розвинених країнах. ГЕРХ — це надмірний зворотний потік вмісту зі шлунку до стравоходу (частина шлунково-кишкового тракту між горлом і шлунком). Найбільш частими симптомами є печія та відрижка.

Печія та рефлюкс

Печія — це відчуття печіння та болю за грудиною.

Не рідше одного разу на рік його відчувають більше половини людей. Найчастіше цей стан зустрічається у чоловіків. Також цей стан часто зустрічається під час вагітності, проте зазвичай носить тимчасовий характер. За останні 15 років кількість людей, які відчувають симптоми ГЕРХ щотижня, збільшилася майже на 50 %.

Відрижка — це мимовільне повернення вмісту шлунка в горло або рот.

Печія та відрижка можуть супроводжуватися кислим або гірким присмаком у роті, неприємним запахом з рота, поверненням вмісту шлунка в рот, блювотою, печінням язика та утворенням виразок у роті.

Печія вдень і вночі

Симптоми розвиваються вдень і вночі, тому печія, що повторюється, може значною мірою погіршити якість життя тим, хто її відчуває, порушуючи їхній спокійний спосіб життя.

Інгібітори протонної помпи (ІПП) здійснили справжню революцію в лікуванні захворювань, пов’язаних з надмірною секрецією кислоти. Вони мають тривалу дію (24 години) — одна таблетка на день знімає симптоми вдень і вночі.

А ви знали?

Пацієнти, які страждають від ГЕРХ, оцінюють якість свого життя аналогічно або гіршою мірою порівняно з пацієнтами, що страждають від серцевих захворювань і діабету.

А ви знали?

Ускладнення при печії:

  • астма;
  • апное під час сну;
  • утруднене дихання;
  • пошкодження зубної емалі.

Причини печії

Печія, відрижка та інші симптоми ГЕРХ, які стосуються кислотності, виникають не лише через спосіб життя, а й насамперед через ослаблення сфінктера між шлунком і стравоходом. При нормальному травленні нижній сфінктер стравоходу відкривається, дозволяючи їжі пройти в шлунок, і закривається, щоб запобігти потоку їжі та кислих соків зі шлунку до стравоходу. Однак коли цей м’яз стає слабкішим або розслабляється, кислий вміст шлунка може повернутися до стравоходу.

Фактори, які можуть сприяти розвитку ГЕРХ:

  • захворювання (езофагіт, склеродермія);
  • грижа стравохідного отвору;
  • нездоровий спосіб життя (наприклад, стрес, вживання алкоголю, паління, надмірна маса тіла);
  • вживання деяких лікарських засобів (наприклад, теофіліну, трициклічних антидепресантів, блокаторів кальцієвих каналів);
  • механічне пошкодження нижнього сфінктера стравоходу (наприклад, оперативне втручання, балонна дилатація);
  • вагітність (з огляду на вплив гормонів естрогену і прогестерону).

На печію також можуть впливати певні продукти і напої. Детальна інформація представлена в розділі «Харчові продукти, які можуть сприяти розладу шлунка».

Препарати, які полегшують перебіг печії

Лікарські препарати, які використовуються для лікування печії, підрозділяються на три групи: антациди, блокатори Н2-рецепторів та інгібітори протонної помпи. Інгібітори протонної помпи також включають засіб Нольпаза® контрол 20 мг, який можна придбати без рецепта лікаря.

Антацидні засоби

Антацидні засоби

Захист від 1 до 3 годин

Антациди нейтралізують кислоту в шлунку. Вони швидко діють, але ефект є короткочасним (від 1 до 3 годин), тому їх слід приймати кілька разів на день (від 4 до 5 разів), і немає можливості припустити, що кислота буде нейтралізована в нічний час доби. З огляду на множинну взаємодію з більш ніж 30 видами лікарських засобів, їх слід приймати, вичекавши період часу.

Інгібітори протонної помпи

Захист протягом 24 годин, Нольпаза® контрол 20 мг

ІПП є ефективними лікарськими засобами для контролю секреції шлункової кислоти. При прийманні 1 таблетки на добу вони запобігають секреції шлункового соку на 24 години, оскільки пригнічують усі фази його секреції (базальну, нічну і таку, що залежить від вживання їжі). Ці препарати підходять для пацієнтів, які відчувають часті симптоми.

Блокатори Н2-рецепторів

Блокатори Н2-рецепторів

Захист протягом 12 годин

Блокатори Н2-рецепторів діють опосередковано, пригнічуючи секрецію кислоти в парієтальних клітинах (клітина, що виділяє кислоту) шлунка. Симптоми проходять через півгодини або 1 годину. Оскільки їхній ефект триває від 6 до 12 годин, їх слід приймати два рази на добу. Часте застосування може призвести до резистентності щодо лікарського засобу, що знижує ефективність лікування.

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням проконсультуйтесь з лікарем та обов’язково ознайомтесь з інструкцією на лікарський засіб.
Р.П. №UA/12818/01/01